Karnawał w Hiszpanii jest czymś pośrednim między eleganckim karnawałem w Wenecji i dzikim karnawałem w Brazylii. Obchodzony jest w różnych regionach kraju, a każdy z nich ma swoje unikalne tradycje i zwyczaje.
Karnawał w Maladze, może nie tak spektakularny jak w Rio de Janeiro, to zdecydowanie jeden z barwniejszych w Europie. Hiszpanie uwielbiają się bawić, życie uliczne, taniec i muzykę, czyli wszystko co charakteryzuje karnawał, najbarwniejszą hiszpańską fiestę. Karnawał w Maladze trwa około tygodnia, kończy się w Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.
Carnaval de Malaga opisać można w dwóch słowach: kolorowy i wesoły mimo zimowej pory roku. To wielki teatr, gdzie miasto na krótki czas staje się sceną a ludzie stają się jej bohaterami. Kalendarz karnawałowy to parady, konkursy, imprezy gastronomiczne, teatralne i muzyczne. Największym zainteresowaniem z półmilionową widownią cieszą się zabawy uliczne, szczególnie Gran Desfile, wybór króla i królowej, batalla de la Flores i wybory Drag Queen.
W Kadyksie oficjalna część karnawału trwa 11 dni lutego. Nie brakuje wtedy elementów obecnych na większości wielkich imprez tego typu na świecie. Są więc uliczne parady, bale, wybór królowej karnawału (bądź raczej bogini, hiszp. diosa del carnaval), pokazy fajerwerków oraz koncerty. Kulminacją tego święta jest wielka plenerowa fiesta, podczas której tłumy miejscowych i przyjezdnych z Hiszpanii i całego świata rozlewają się po uliczkach starówki oraz na szerokich, piaszczystych plażach.
Karnawał na Teneryfie organizowany jest w lutym w stolicy Santa Cruz i przyciąga ludzi z całej wyspy i świata. Tego wydarzenia nie można przegapić! Główny Plac w Santa Cruz zostaje pięknie udekorowany, wypełniając się licznymi straganami, muzyką i pełną życia imprezową atmosferą. Karnawał trwa tydzień, podczas którego gwarantowane są niekończące się uliczne imprezy i wydarzenia, takie jak koncerty muzyczne, występy zespołów tanecznych, konkursy na najlepsze przebrania oraz parady zabytkowych samochodów. "Coso" jest głównym wydarzeniem karnawału i ma miejsce we wtorek. To wielka, spektakularna parada będąca oficjalnym zakończeniem Karnawału, która bez wątpienia przyciąga najwięcej uczestników i obserwujących.
Karnawał w Galicji, w języku galicyjskim znany jako "Entroido" lub "Antroido", zdecydowanie różni się od wcześniej wspomnianych festiwali z Teneryfy, Kadyksu czy Malagi, Wiele miast i wiosek Galicji świętuje swoje własne karnawały o różnych tematach przewodnich, jednak wszystkie są związane bardziej z historią i tradycją niż z nowoczesnym szaleństwem, z jakim zazwyczaj karnawał nam się kojarzy.
Karnawał w Lazie jest najstarszym tego typu świętem w Galicji, a możliwe że na całym świecie, natomiast entroido w Xinzo uznawany jest za najdłuższy w Europie. Najważniejszymi postaciami zabawy są “peliqueiros”, ubrani w wytworne (i ciężkie, bo ważące blisko 20 kg) stroje, składające się z wysokiego nakrycia głowy z pomponami, maski, krótkiej kurtki, białej bluzki i szala, krawata, sznurowanych szortów z frędzlami, czerwonych pończoch, podwiązek i zdobionych spodni.
Bez względu na to gdzie zdecydujemy się bawić w lutym w Hiszpanii, wszędzie karnawał zakończy się w ten sam sposób: dziwaczną tradycją " Entierro de la Sardina" czyli "Pogrzebem Sardynki". Podczas tego wydarzenia, ogromna kukła sardynki
wykonana z gałganków, szmat i papieru paraduje ulicami miast na wielkiej rampie- tronie, po czym jest podpalana i znika w płomieniach ogniska. Pogrzebowi towarzyszy pokaz fajerwerków.