Costa Blanca

apartamenty-costablanca

Costa Blanca, czyli Białe Wybrzeże, znajduje się w przepięknym hiszpańskim regionie Alicante. Odnaleźć tu można całą okazałość świata śródziemnomorskiego – od gór (drugi region Hiszpanii, co do ilości posiadanych gór), poprzez doliny aż do morza i piaszczystych plaż. Łagodny klimat zachęca do wypoczynku na ponad 218 km wybrzeża. Niewątpliwą atrakcją jest bogactwo kulinarne regionu, wyśmienite wina, święta, rozrywki, ale przede wszystkim historia tego miejsca. Ślady Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian, Muzułmanów i innych historycznych kultur można dostrzec zarówno w małych górskich osadach jak również w nowoczesnym nadmorskim mieście.

costablanca-widok-na-morze

PARKI TEMATYCZNE

W pobliżu miasta Benidorm leżą największe parki tematyczne Terra Natura i Terra Mitica. Terra Natura – na 32 hektarach rozmieszczona są reprodukcje środowisk. Znajduje się tam około 1 500 zwierząt, ponad 200 różnych gatunków. Zwierzęta żyją swobodnie, dzięki czemu zwiedzający mają z nimi bezpośredni kontakt. Terra Mitica to jedyny taki park tematyczny w Europie. Głównym wątkiem jest kultura i historia Grecji, Rzymu, antycznego Egiptu, Iberii oraz różnych wysp. Jedna z najciekawszych atrakcji jest największa w Europie kolejka górska z drewna. Poza tym możliwy jest lot Fenixem (spadek z 60 metrów w dół). Liczne spektakle taneczne, magia, turnieje średniowieczne oraz bogata baza gastronomiczna i handlowa.

KOMUNIKACJA

Połączenia między Costa Blanca a reszta kraju i całą Europą są znakomite – zarówno lotnicze jak i lądowe. Lotnisko Alicante przyjmuje rocznie ponad 8 milionów pasażerów. Jest siódmym, co do wielkości, lotniskiem w Hiszpanii. Są bezpośrednie loty tanimi liniami z wielu miast w Polsce. Sieć dróg łączy północ regionu z południem. Łączy się także z autostradami całej Hiszpanii oraz Europy. Port w Alicante jest miejscem docelowym wielu krążowników i łodzi sportowych. Stałe połączenia z wyspami (między innymi z Wyspami Balearskimi) oferuje post w Deni. Kolej łączy Costa Blanca z Madrytem już od XIX wieku. Jest rozbudowana i na wysokim poziomie.

PLAŻE

Jedną z największych atrakcji Costa Blanca są liczne plaże (218 km). Łagodny klimat (średnia roczna temperatura 17 stopni C), stała kontrola sanitarna i środowiskowa sprzyjają korzystaniu ze zróżnicowanej oferty nadmorskiej regionu. Ponadto plaże są wyposażone w niezbędne elementy dla niepełnosprawnych, punkty sanitarne i pierwszej pomocy, prysznice, punkty bibliotekarskie, parkingi, telefony, restauracje i inne usługi rekreacyjne. Miejsca do kąpieli są bardzo dobrze oznaczone w miastach i na drogach dojazdowych oraz autostradach. Warto zauważyć, że plaże Costa Blanca otrzymały 48 Niebieskich Flag, które są przyznawane przez Federacje Europejską za Ochronę Środowiska.

GOLF

Mówiąc o rozrywkach Costa Blanca nie sposób nie wspomnieć o golfie. Jest tu 13 pól golfowych najwyższej klasy. Prócz szerokiej ofert wynajmowanego sprzętu są miejsca dla początkujących oraz szkoły gry w golfa. W północnej części Białego Wybrzeża znajdują się takie klubu golfowe jak: Sella w Deni, klub golfowy w Javea oraz najstarszy w prowincji klub Ifach w Benissa. Południowa część Costa Blanca to największe skupisko pól golfowych, z których najbardziej znane są: Villamartin w Orihuela, klub Las Ramblas oraz klub Real Campoamor.

golf-na-costablanca

FIESTAS

Costa Blanca to miejsce wyróżniające się licznymi fiesta – świętami. Nie dziwi na ulicach widok kolorowych kostiumów, muzyka, ogień, arkabuz, proch strzelniczy czy procesje i pielgrzymki. Najbardziej znana pielgrzymka wiedzie do klasztoru Santa Faz (Święte Oblicze). Odbywa się w pierwszy czwartek po Niedzieli Wielkanocnej i gromadzi tysiące pielgrzymów, kierujących się do miasta San Juan. Towarzyszy temu wydarzeniu niezwykły kiermasz w bliskiej okolicy. Obchody święta San Pascual Bailon związane są z pielgrzymka do Orito, położonego niedaleko Monforte del Cid. Wyjątkowo obchodzony na Białym Wybrzeżu jest Wielki Tydzień. Odbywają się tu procesje, z których najbardziej znane odbywają się w Orihuela (tradycja związana z „diablicą” z Bussy, która nie ma wstępu do świątyń chrześcijańskich), Crevillente (procesje z rzeźbami Mariano Benlliure i towarzyszącymi śpiewami chórów, które wykonują pieśni religijne z XVII i XVIII wieku), Alicante (procesja w Wieka Środę z dzielnicy Santa Cruz – Święty Krzyż). Las Hogueras (Święto Ognia) to bodaj najhuczniej obchodzone święto Costa Blanca. Trwa od 20 do 24 czerwca i jest uroczystością z okazji nadejścia lata. Ulice i place Alicante stają się na ten czas miejscem zabawy, kolorów, muzyki oraz humorystycznych monumentów zwanych „hogueras”, które w finałowym momencie, w Noc Ognia 24 czerwca, zostają spalone. W ponad pięćdziesięciu miastach Białego Wybrzeża obchodzi się święto Mauretanów i Chrześcijan. Odtwarzane są wówczas historyczne bitwy średniowiecza i epoki nowożytnej. Są także defilady wojsk oraz walki rusznikarzy.

pogoda-na-costablanca

POGODA

Na Costa Blanca panuje specyficzny górski mikroklimat i rześkie morskie powietrze nawet w upały. Średnia roczna temperatura w Alicante to 19,3 stopni C. 2850 godzin słonecznych w roku. W sumie 325 słonecznych dni w roku. Wilgotność powietrza jest stosunkowo nieduża, więc nie ma uczucia przytłoczenia i „sauny”. W zasadzie są tu tylko dwie główne pory roku. Zima – od listopada do kwietnia i lato – przez resztę roku. Zimą dni są zazwyczaj ciepłe, a pogoda rzadko bywa kapryśna. Potwierdzeniem tego może być bez wątpienia fakt, iż Białe Wybrzeże uznane zostało przez Światową Organizację Zdrowia za jedno z miejsc z klimatem oraz temperaturą przyjazną zdrowiu.

SŁUŻBA ZDROWIA

Państwowa służba zdrowia w Hiszpanii znacznie różni się od tej, do której przyzwyczajeni jesteśmy w Polsce. U nas szpitale, kliniki czy przychodnie prywatne cieszą się dużo większym prestiżem i słyną z lepszego sprzętu niż państwowe. W Hiszpanii jest odwrotnie. Komfort, czystość i miła fachowa opieka – tego spodziewać się można po hiszpańskich państwowych placówkach opieki zdrowotnej. Dla lekarzy praca w państwowym szpitalu jest dużo bardziej atrakcyjna niż w prywatnym, nie tylko ze względu na wyższe wynagrodzenie, ale też ze względu na powszechną dobrą opinię, jaką cieszą się państwowe kliniki. Często prywatne szpitale wysyłają swoich pacjentów na bardziej skomplikowane operacje do państwowych ze względu na lepszy sprzęt, który owe posiadają. Obywatele krajów UE mają prawo do leczenia na terenie Hiszpanii na takich samych zasadach jak jej mieszkańcy. Dotyczy to zarówno osób wybierających się do Hiszpanii na wakacje, do pracy, a także emerytów i rencistów oraz studentów. Dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z publicznego systemu lecznictwa jest europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego wystawiana przez NFZ. Świadczeniodawcy działający w publicznym systemie lecznictwa mają obowiązek jej honorowania. Takiego obowiązku nie mają natomiast prywatne placówki medyczne.

KREDYTY

Formalności związane z kredytem łatwiej załatwić w Hiszpanii niż w Polsce. Klienci udają się do banku w towarzystwie agenta naszej firmy. Kredyt na zakup nieruchomości w Hiszpanii można uzyskać na 50-70 proc. wartości nieruchomości. Oprocentowanie kredytu wynosi ok. 3,2 proc. w skali roku. Kredyt można rozłożyć na okres do 30 lat, maksymalnie do 70-tego roku życia. Formalności związane z uzyskaniem kredytu, przy pełnej dokumentacji, trwają około 5 dni. Potrzebne dokumenty to zaświadczenie z banku o posiadaniu konta – opinia bankowa (przetłumaczone na język hiszpański ), wykaz uzyskanego dochodu z rok ubiegły lub za rok bieżący – bilans (też przetłumaczone np.: PIT rozliczeniowy z Urzędu Skarbowego), aktualne zaświadczenie o zarobkach (w przypadku wykonywania pracy – przetłumaczone) oraz kserokopia paszportu.

Najciekawsze oferty

Costa Blanca, Benitachell

3 sypialnie, 657 m2

1.562.000 €

Costa Blanca, Monteclao Garden

2 sypialnie

325.000 €

Costa Blanca, Aire Residential Orihuela

1 sypialnia

166.000 €

Costa Blanca, Sunset Cliffs 

1 sypialnia

357.000 €

Costa Blanca, Pilar de la Horadada

sprzedane

Costa Blanca, El Abir

sprzedane

Costa Blanca, Golf San Juan

sprzedane